Na strži 2102/61a
140 00 Praha 4

08:00 – 19:00
Pondělí – pátek

Také nerozumíte všemu?

Nevadí s našim slovníkem pojmů vás nic nepřekvapí 
a budete v obraze! 

A

ATM - bankomat

Je samoobslužné zařízení určené držitelům platební karty především k výběru hotovosti z účtu po zadání PIN.  

B

Běžný účet

Je bankovní účet, na kterém má klient uloženy peníze formou vkladů na viděnou, t.j. které si může kdykoli vybrat nebo vložit další (s ohledem na podmínky stanovené bankou). Vklady a výběry peněžních prostředků z běžného účtu může klient uskutečňovat různými způsoby, například v hotovosti či pomocí bezhotovostních převodů z jiných účtů nebo na jiné účty (např. výplaty mzdy od zaměstnavatele či platby za poskytované služby).


Blokace karty

Je úkon, nejčastěji používaný jako prevence zneužití platební karty při krádeži, po jehož provedení nebude platební kartu možné použít. O jeho provedení můžete požádat Call Centrum nebo kartu sami zablokujete v internetovém bankovnictví.

C

CVV kód

Je trojmístný číslicový kód sloužící pro autorizaci online plateb prováděných platební kartou.

D

Debetní karta

Je platební karta, prostřednictvím které máte přístup ke svým finančním prostředkům a do výše zůstatku na připojeném účtu.


Debetní zůstatek

Je záporný zůstatek na účtu klienta. Vyjadřuje částku, kterou klient bance dluží vlivem poskytnutého úvěru, povoleného přečerpání, nedovoleného debetu či z jiného důvodu.

E

Embosovaná karta

Typ platební karty, na níž jsou embossingem vyraženy údaje o vlastní kartě i o jejím majiteli. Díky embosovaným údajům je možné kartou platit také v provozovnách nevybavených elektronickým platebním terminálem.

K

Kontokorent

Bankovní služba sjednaná k běžnému účtu, která klientovi dovoluje čerpat z účtu peníze (tzv. kontokorentní úvěr) i v případě, že na účtu nemá dostatečnou hotovost.


Kreditní karta

Platební karta, prostřednictvím které máte přístup k finančním prostředkům banky do výše schváleného limitu.

P

PIN

Čtyřmístný číselný kód sloužící k autorizaci transakcí prováděných platební kartou.


Pojištění vkladu

Všechny neanonymní vklady na účtech fyzických osob a společností u bank jsou pojištěny do výše odpovídající 100 000 EUR na jednu oprávněnou osobu u jedné banky, přičemž není rozhodující, zda je má daná osoba uloženy na jednom nebo na více účtech. Pojištěny jsou všechny zůstatky na běžných a spořicích účtech a termínovaných vkladech do celkové uvedené výše. Pojištěny jsou vklady v českých korunách i v cizí měně. Pojistné plnění je vypláceno v měně státu, ve kterém se daná banka účastní pojištění, nezávisle na měně účtu. Tj. například pojistné z vkladu v EUR u banky se sídlem v České republice bude vypláceno nikoliv v EUR, nýbrž v CZK, a to dle kurzu České národní banky k rozhodnému dni.

R

RPSN

Udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.

S

SEPA platba

je bezhotovostní převod prováděný v eurech, který je rychlejší a jednodušší než klasická zahraniční SWIFT platba. SEPA platbu je možné poslat do všech zemí Evropského hospodářského prostoru (EU+ESVO). V neposlední řadě jsou součástí SEPA regionu i nejmenší evropské státy, jako jsou Andorra, Monako a San Marino.


Spořicí účet

je bankovní účet, jehož zůstatek je zhodnocován úrokovou sazbou. Oproti běžnému účtu na něm bývá omezení počtu odchozích transakcí, případně jsou tyto zpoplatněny.

T

Termínovaný vklad

Účet, který slouží k ukládání peněz klienta na určitou dobu za předem dohodnutou úrokovou sazbu. Většinou se jedná o uložení určité částky na určitou dobu za pevně dohodnutou sazbu.


Trvalý příkaz

slouží k odesílání opakovaných plateb ve stejné výši stejnému příjemci. Trvalý příkaz si může klient nastavit jako odchozí pravidelnou platbu ze svého běžného bankovního účtu.

U

Úroková míra / úroková sazba

(též úroková sazba) je procentní vyjádření úroku. Úrok vyjadřuje cenu, kterou musí dlužník zaplatit za půjčení peněz, resp. cena, kterou dostává věřitel za poskytnutí svých finančních prostředků.

NEObyčejný bankovní účet

Hledáte vyšší zhodnocení Vašich financí?

Bitcoin

Zlato

Dluhopisy

a další...

Chcete vědět ještě něco? Ozveme se vám!

Vyplňte prosím své jméno, e-mail a napište, co vás zajímá - naši ochotní pracovníci Vám odepíší do 24 hodin.
Pracovní doba  je Po - Pá 8. 00 - 19. 00 hod.

Odesláním beru na vědomí zásady ochrany  osobních údajů