FIAT? Token? HODL ?

Že Vám tyto výrazy ve světě kryptoměn nic neříkají? Seznamte se s používanými výrazy ať jste IN!

FIAT? Token? HODL ?

Že Vám tyto výrazy ve světě kryptoměn nic neříkají? Seznamte se s používanými výrazy ať jste IN!

Význam pojmů používaných v kryptoměně

A

Adress– Každá peněženka má adresu složenou z číslic a písmen, tato adresa funguje obdobně jako číslo bankovního účtu. Na tuto adresu vám mohou lidé poslat kryptoměnu. Každá kryptoměna potřebuje pro svůj provoz svou vlastní adresu. Je potřeba také rozlišovat jakou kryptoměnu kam posíláte, nelze poslat BTC na adresu ETH apod
AltCoin – všechny kryptoměny jiné než BitCoin. Jsou jich tisíce, ale za seriózní lze považovat pouze zlomek


B

Bear/Bearish (medvěd/medvědí) – Tímto výrazem se označuje klesající trh
Block – BlockChain se dělí na řetězce, block je skupina transakcí
Bull/Bullish (býk/býčí) – Tímto výrazem se označuje rostoucí trh
Burza - Pokud obchody probíhají mezi uživateli, mluvíme o burze – a je irelevantní, jestli se to děje v rámci centralizované nebo decentralizované platformy.


C

Coin (mince)- výraz coin / mince je označení pouze pro digitální měny, které plní funkci platidla


D

Decentralizace – Blockchain není nikde centrálně uložen, ale jeho kopie je na každém zařízení připojeném do sítě.

F

FIAT Money– jsou běžné peníze, které používají státy. Například česká koruna, euro apod. Když kupujete bitcoin, měníte FIAT (peníze, co máte na účtu) na Bitcoin. Když bitcoin prodáváte, jdete takzvaně „do FIATU“, tedy měníte bitcoin na koruny ( měnu)
FOMO – zkratka z anglického Fear Of Missing Out. Strach z toho, že nestihne včas koupit/prodat kryptoměnu nebo ICO.


H

Hash Rate – Rychlost jakou je počítač schopen vytěžit kryptoměnu. Čím vyšší, tím lepší.
Hard Fork – Vytvoření nové kryptoměny oddělením od té původní. Nová kryptoměna by měla mít vylepšený kód. Příkladem může být BitCoin a jeho hardforky BitCoin Cash, BitCoin Gold atd. (celkem jich má přes 30, ale většina je málo známá).
HODL – pochází z anglického „Hold On for Dear Life“, ve volném překladu jako „držet po celý život“. Často se s tímto výrazem setkáte v různých diskuzích, znamená držet kryptoměnu po zbytek života a neprodávat.
Blockchain – Digitální řetězec do kterého se ukládá každá kryptoměnová transakce. Již proběhlé transakce není možné zpětně měnit. Veškeré proběhlé transakce jsou veřejně dostupné.


I


ICO – zkratka z anglického Initial Coin Offering. – Uvedení nové kryptoměny na trh.


M

Mining (těžení) – Proces využívající výkon PC (zpravidla grafické karty) k zpracování transakcí blockchainu. Těžaři jsou odměňování danou kryptoměnou.

P

POS – zkratka z anglického Proof of Stake, jedná se o jiný typ ověření transakce. Transakce se ověřuje pomocí hlasování o tom, kdo objevil poslední block, ve výhodě jsou uživatelé s větším množství kryptoměny, za což jsou odměněni. Vydělávat můžete pouze tím, že měnu vlastníte.
POW – zkratka z anglického Proof of Work, jedná se o způsob ověření transakce pomocí složitých výpočtů. Uživatelé (těžaři), kteří transakce ověřují jsou odměněni danou kryptoměnou.
Private Key (osobní klíč) – Tajné heslo odemykající kryptoměnovou peněženku.
Public Key (veřejný klíč) – Veřejný klíč nám umožňuje přijmout kryptoměnu do peněženky.
Pump & Dump – Způsob ovlivnění ceny. Nakoupíte velké množství kryptoměny, tím zvýšíte poptávku po ní a v důsledku toho se zvýší její cena. Nějakou dobu měnu držíte a čekáte, než ostatní začnou také nakupovat, následně měnu prodáte za vysokou cenu.


S

Satoshi – Nejmenší jednotka BitCoinu (0.00000001 BTC).
Satoshi Nakamoto – Pseudonym tvůrce BitCoinu. Nikdo neví, kdo BitCoin vytvořil.


W

Wallet (peněženka) – místo, kde se uchovávají kryptoměnny. Peněženky vám snadno umožní posílat a přijímat kryptoměny. Jedna z nejlepších je dle našeho webu – Exodus
Whale – Investor s velkým podílem určité virtuální měny na trhu.