Na strži 2102/61a
140 00 Praha 4

08:00 – 19:00
Pondělí – pátek

Plaťte v cizině za to, co si skutečně kupujete

Nevýhodnou směnu v zahraničí ohlídáme za vás díky DCC blokaci

Platební terminály v obchodech

Služba DCC funguje tak, že při platbě kartou v cizině nabídne platební terminál kupujícímu možnost zaplatit rovnou v korunách. To může působit důvěryhodně, vždyť to i pocitově dává smysl. Je tady ale jeden velký háček – platba je následně provedena se směnným kurzem, který je pro platícího často značně nevýhodný.

"U drobné platby kartou byl rozdíl téměř 320 Kč za nic. Pozor na DCC." Mesec.cz

Kdo prodělá? Kupující. A ne zrovna zanedbatelné peníze – rozdíl účtovaných poplatků se může vyšplhat až na 10 % z částky!

Bankomaty

Podobně fungují i výběry z bankomatu. Po vložení karty se bankomat zeptá, zda chcete peníze zaúčtovat v českých korunách nebo lokální měně. Pokud zvolíte první možnost, jste opět v pasti služby DCC, která vás podle už zmíněného principu může připravit o nemalé peníze.

"Ministerstvo financí varuje před využíváním služby DCC" MFCR.cz

I v České republice některé společnosti podporují jako poskytovatelé terminálů obchodníky a lákají je na zisk z navýšení směnného kurzu – tedy na provizi, pokud službu DCC nabídnou.

S NEO účtem o peníze nepřijdete

V Expobank CZ a.s. naše klienty před nevýhodnou službou DCC a dalšími zbytečnými ztrátami chráníme. S NEO účtem si můžete upravit vlastnosti své platební karty – z pohodlí domova si DCC jednoduše zablokujete.

Návod jak na blokaci DCC

Změnu nastavení funkce DCC najdete v internetovém bankovnictví v sekci Karty.

 1.  V internetovém bankovnictví v sekci “Karty” si vyberte kartu, pro kterou chcete zablokovat DCC a klikněte na “Další možnosti
  (DCC, blokace adresy)”

   

 2.  Vyberte možnost
  “DCC a další funkce”
   

 3.  V posledním kroku v sekci
  “Další funkce" si vyberete, kterou 
  službu chcete aktivovat/deaktivovat
  Změna je platná okamžitě po autorizaci.

Deaktivaci (nebo aktivaci) pak už jen potvrdíte autorizační SMS nebo autorizační aplikací.

Magnetický proužek vás může stát draho

Platební kartou můžete platit několika způsoby - bezkontaktně, pomocí čipu a v případě, že terminál ani jednu z předchozích možností neumí (tato zařízení se v Evropě prakticky již nevyskytují, nicméně mimo Evropu se jedná stále o standardní způsob transakce), tak i pomocí magnetického proužku (magnetic stripe), který je umístěn na boku platební karty. 

Magnetický proužek dosahuje ve srovnání s čipem nižší míry zabezpečení. Případný útočník dokáže skrze skimingové zařízení (to může být instalováno na bankomatu, terminálu apod.) zkopírovat informace na magnetickém proužku. Následně může dojít ke zneužití platební karty.
Ke zneužití obvykle dochází v cizině.

Stejně jako v případě blokace DCC máte možnost si u Expobank CZ a.s. zablokovat platby pomocí Magnetického proužku.

NEO účet - Založení účtu vám zabere jen 7 minut.

Surcharge fee

Vedle blokace DCC můžete měnit i nastavení Surcharge fee, tedy paušálního poplatku za použití bankomatu. Zejména zahraniční provozovatelé některých bankomatů ho účtují těm, kteří nejsou jejich klienty. Opět nejde jen o pár drobných – výše poplatku se pohybuje v řádu desítek až stovek Kč.

Nastavení Surcharge fee je také snadné – v záložce Karty zvolíte možnost blokace výběru hotovosti z bankomatů takových poskytovatelů, kteří tento poplatek účtují. Autorizace probíhá stejně, tedy pomocí SMS nebo autorizační aplikace. Jakmile tuto možnost aktivujete, nebude mít možnost v cizině provést výběr z bankomatů, kterých se Surcharge fee týká.

Slovníček pojmů:

Dynamic Currency Conversion (DCC) nebo česky „dynamický převod měny“ je služba, která se uplatňuje při výběrech hotovosti z bankomatů nebo při bezhotovostních platbách kartou v cizině. DCC umožňuje okamžitě převést výběr/platbu v měně, ve které je veden účet k vaší kartě (většinou tedy v Kč), podle směnného kurzu uvedeného na bankomatu/terminálu.

Surcharge fee je paušální poplatek za použití bankomatu, který mohou zejména zahraniční provozovatelé některých bankomatů účtovat těm, kteří nejsou jejich klienty a chtějí bankomat využít.

Chcete vědět ještě něco?

Rádi se s vámi spojíme. Vyplňte prosím své jméno, e-mail a napište, co vás zajímá – naši ochotní pracovníci vám odepíší do 24 hodin. Pracovní doba je Po - Pá 8. 00 - 19. 00 hod.

Jednoduše zadejte
své kontaktní údaje