Na strži 2102/61a
140 00 Praha 4

08:00 – 19:00
Pondělí – pátek

Expobank CZ spouští pro klienty možnost blokace DCC plateb a další inovace v oblasti platebních karet

 Hned tři zásadní novinky pro nadstandardní správu platebních karet představuje Expobank CZ. Jejich hlavním smyslem je ochrana jejích klientů před zbytečnými poplatky a nevýhodnými směnnými kurzy při platbách kartou v obchodech nebo výběrech hotovosti z bankomatů, a to zejména v zahraničí. Konkrétně jde o možnost blokace kurzově nevýhodných plateb kartou u zahraničních obchodníků a výběrů hotovosti z bankomatů v zahraničí (DCC – Dynamic Currency Conversion), možnost blokace extra zpoplatněných výběrů z bankomatů (surcharge) a možnost blokace plateb provedených pouze prostřednictvím magnetického proužku na zadní straně platební karty (magstripe). Bližší informace naleznou klienti na www.expobank.cz/dcc-blokace. Expobank CZ je českou bankou s 30letou tradicí na zdejším trhu a její vlajkovou lodí v segmentu individuálního bankovnictví je běžný účet NEO.

 „Klienti jsou pro nás vždy na prvním místě. Proto pro ně nyní spouštíme ne jednu, ale rovnou tři praktické novinky, které je při transakcích kartou chrání před zbytečnými poplatky a nevýhodnými směnnými kurzy nebo posilují jejich bezpečnost. Tím ještě více zvyšujeme atraktivitu našich finančních služeb v čele s běžným účtem NEO, jehož vedení je zdarma a s nímž klienti zdarma vybírají hotovost z bankomatů kterékoliv banky doma i v zahraničí, a to bez podmínek. Od začátku února navíc mohou naši klienti platit a vybírat hotovost svým chytrým telefonem prostřednictvím Google Pay. V souladu s naší dlouhodobou obchodní strategií plánujeme letos spustit další zásadní digitální a produktové inovace,“ uvedl Radek Lišák, Head of Private and Individual Banking Expobank CZ. 

Blokace plateb Dynamic Currency Conversion (DCC) především šetří klientům peníze při platbách kartou u zahraničních obchodníků v kamenném obchodě. Jak DCC vypadá v praxi? Během placení se klient může setkat s tím, že mu platební terminál zahraničního obchodníka nenabídne provedení transakce v měně zahraničního obchodníka, například v eurech, dolarech nebo librách, ale přímo v přepočtu na české koruny, je-li platební karta vystavena k účtu vedeném v českých korunách. Ačkoliv přepočet cizoměnové transakce na české koruny ze strany zahraničního obchodníka zní pro českého zákazníka často lákavě díky své srozumitelnosti oproti částce uvedené v cizí měně, zákazník zpravidla za tuto službu zaplatí více, než kdyby provedl úhradu v cizí (místní) měně a její převod na české koruny uskutečnila jeho domácí banka k účtu dojednaným měnovým kurzem. 

Pokud si klient Expobank CZ bezplatně aktivuje blokaci DCC plateb, bude moci kartou zaplatit pouze v místní měně zahraničního obchodníka, čímž se vyhne riziku předražené transakce. Stejná ochranná funkce se vztahuje i na výběry hotovosti ze zahraničních bankomatů.

 S extra poplatkem za výběr hotovosti z bankomatu (surcharge) se mohou Češi nejvíce setkat v cizině. Nejčastěji jej vybírají provozovatelé nebankovních bankomatů, kteří si účtují svůj vlastní poplatek nad rámec případného poplatku účtovaného bankou, jejíž platební kartou se výběr hotovosti uskutečnil. Jsou ale i případy, kdy je tento extra poplatek účtován bankomaty, které provozují banky. O extra poplatku klienta často, ne však vždy informuje bankomat na obrazovce během výběru hotovosti, proto se o extra poplatku leckdy dozví až z výpisu z účtu.

Pokud si klient Expobank CZ zdarma nastaví blokaci těchto extra poplatků, jeho karta v takovém případě neumožní provést výběr hotovosti, a tím mu ušetří neplánované výdaje. Požadovanou hotovost může klient s běžným účtem NEO zdarma vybrat z bankomatu jinde, kde nejsou účtovány dodatečné poplatky. Přes internetové bankovnictví lze tuto funkci okamžitě vypnout, pokud je klient ochoten či okolnostmi nucen provést výběr z bankomatu s extra poplatkem účtovaným provozovatelem bankomatu.

Blokace karetních transakcí provedených výhradně magnetickým proužkem na zadní straně platební karty (magstripe), tj. bez použití čipu, znamená zvýšenou ochranu peněz klienta. Transakce pomocí magnetického proužku je s tímto nastavením povolena pouze na zařízeních, která neumí převzít informace z čipu. Taková zařízení jsou rozšířená hlavně mimo Evropu, na jejím území se již téměř nevyskytují. Pokud si klient Expobank CZ bezplatně aktivuje blokaci magnetického proužku, podstatně tím sníží nebezpečí v podobě zkopírování dat z magnetického proužku na nosič instalovaný útočníkem například na bankomat či platební terminál a následného čerpání peněz útočníkem.

Všechny tři nové funkce pro platební karty si může klient Expobank CZ zdarma nastavit a měnit v internetovém bankovnictví nebo osobně v kamenné pobočce Expobank CZ v Praze na Pankráci.

Tisková zpráva v pdf ke stažení ZDE