Na strži 2102/61a
140 00 Praha 4

08:00 – 19:00
Pondělí – pátek

Developeři čekají úbytek zájemců o koupi bytu, chtějí Čechy učit bydlet v nájmu

Vyhlídky na budoucnost hypotečního trhu přesouvá stavbu nájemních bytů z okraje zájmu developerů do centra jejich pozornosti. Podle Expobank, která se na nemovitostní financování zaměřuje, začínají developeři byty určené přímo k pronájmu projektovat ve stále větší míře. A to i přesto, že roční výnos takových investic v atraktivních lokalitách je jen zhruba 2 až 4 %. Ačkoliv podle statistik ČSÚ využívá pronájem jen necelá čtvrtina (22 %) Čechů bydlících v bytech, oproti více než dvojnásobnému množství Němců či Rakušanů, developeři kvůli zpřísňujícím se podmínkám hypoték sázejí zejména ve velkých městech na růst poptávky po nájemním bydlení.

Developeři začínají reagovat na měnící se situaci na trhu s nemovitostmi. V souvislosti se stoupající cenou bytů v Praze, Brně i dalších velkých městech a stále náročnějšími podmínkami pro získání hypoték se více zaměřují na projekty nájemního bydlení. Poptávka po bytech k pronájmu v největších českých městech narůstá, jejich nabídka odpovídající moderním požadavkům ale stále nedostačuje. „Developeři se doposud věnovali hlavně výstavbě rezidenčních projektů s byty k přímému prodeji, jejich ceny ale vystoupaly natolik, že potenciální kupce odrazují. Snaží se proto zvýšit dostupnost bydlení v pronájmu, které nabídne kvalitu srovnatelnou s vlastnictvím bytu,“ uvádí Jiří Procházka, ředitel korporátního bankovnictví Expobank CZ.

Výnos 2-4 % ročně není překážkou
Český trh s nemovitostmi tak pomalu začíná vykazovat nový trend. Množství bytů o menší výměře, které jsou již před výstavbou zamýšlené k pronájmu, začíná růst i přesto, že návratnost této investice je mnohem pomalejší než u bytů k přímému prodeji. „Roční výnos se pohybuje jen zhruba mezi dvěma až čtyřmi procenty a k tomu ještě nesmíme zapomínat na správu celého domu,“ říká Jiří Procházka, a dodává: „Byty do dispozice 2+kk dosud kupovali a následně pronajímali soukromí investoři. Nyní si ale celé komplexy s nájemními byty developeři nechávají ve svém vlastnictví. V Praze může být příkladem třeba projekt Luka Living.“ Projekty s nájemními byty mají v porovnání s novými komplexy s byty určenými k okamžitému prodeji obtížnější financování. Developer totiž zpravidla získává dražší úvěr na výrazně delší dobu, navíc musí počítat i s dostatkem vlastních financí.

Osobní vlastnictví upozaďují především mileniálové
Češi jsou v porovnání s ostatními evropskými národy specifičtí svým důrazem na osobní vlastnictví. Zatímco v Česku bydlí v nájemních bytech podle Českého statistického úřadu jen necelá čtvrtina lidí (22 %), v Rakousku či Německu je procento nájemníků v bytech více než dvojnásobné (v Rakousku 44,3 %, v Německu 48,1 %). Česká republika je tak v podílu nájemníků pod průměrem Evropské unie (30,5 %) a ve srovnání s ostatními členskými státy až na 17. místě. „Podíl obyvatel bydlících v nájmu by ale měl v nejbližších letech růst. Důvodem budou jak zmiňované hůře dostupné hypotéky, tak i jiný hodnotový žebříček mileniálů, kteří upřednostňují zážitky před ukládáním financí do materiálních hodnot,“ říká Jiří Procházka.

Buďte vždy v obraze: Přihlaste se
k odběru našeho newsletteru – vyplatí se Vám!

  • Vše o našich produktech, službách, akcích a novinkách
  • Nespamujeme: vše důležité pro vás shrneme cca 1 x za měsíc
  • Po zadání a odeslání e-mailu vám pošleme ověřovací e-mail